برای تماس کافیست روی شعبه مورد نظر کلیک نمایید . تمام شعب شرکت 24 ساعته حتی ایام تعطیل پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

10 نکته ضروری برای تمیز کردن آشپزخانه

نظافت منزل
امتیاز دهید post

نکات و ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه را که در این مقاله ارائه می‌دهیم، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در زمان کمتری چربی‌ها، بوی بد و آلودگی‌های موجود در آشپزخانه را از بین ببرید. با استفاده از ایده‌های زیر، می‌توانید روش‌های قدیمی نظافت را کنار بگذارید و آشپزخانه‌ای تمیز و درخشان داشته باشید.

۱. نوکردنِ دوباره سینی‌های فر قدیمی با استفاده از هیدروژن‌پراکسید و جوش‌شیرین

ترکیب جوش‌شیرین و هیدروژن‌پراکسید فقط سینک و وان را دوباره نو و تمیز نمی‌کند و حتی می‌تواند کهنه‌ترین و مستعمل‌ترین سینی‌های فر را نیز دوباره نو و سالم کند.

کافی است که روی سینی فر جوش‌شیرین بپاشید؛ سپس کمی هیدروژن‌پراکسید اسپری کنید و پس از آن دوباره لایه دیگری از جوش‌شیرین را روی سینی بپاشید. پس از چند ساعت، سینی فر را پاک و تمیز کنید که اکنون دیگر ترمیم و نو شده است.

۲. تمیز کردن فر

می‌توانید از بطری اسپری پر از محلولی خانگی شامل یک‌سوم پیمانه آب، یک‌سوم پیمانه سرکه سفید و یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین استفاده کنید. پس از سردشدن فر، قفسه‌ها را بیرون بیاورید و در داخل فر، این محلول را اسپری کنید. توجه کنید که روی المنت‌های حرارتی اسپری نکنید. در فر را ببندید و به رختخواب بروید؛ بگذارید این محلول تا ۱۲ ساعت باقی بماند و تأثیرش را بگذارد. وقتی بیدار شدید، فر را با آب و صابون تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمال مخمل نرم و پرزدار، آن را خشک کنید.

۳. شستن قفسه‌های فر

پودرهای رخت‌شویی فقط برای شستن لباس‌ها کاربرد ندارند. با خیساندن قفسه‌های فر داخل وان حمامِ پر از آب و پودر رخت‌شویی، می‌توانید برق و جلای اولیه را به قفسه‌های فرتان برگردانید؛ بدون اینکه نیازی به سابیدن آنها داشته باشید. قفسه‌های فر باید دست‌کم چهار ساعت در این محلول باقی بمانند. سپس آنها را خارج کنید و با آب بشویید.

در طول شب، می‌توانید قفسه‌های چرب فر را با مقدار کمی آمونیاک بخیسانید تا تمیز و درخشان شوند. اصلا نیازی به سابیدن نیست. به‌علاوه نباید آمونیاک را با سایر شوینده‌ها ترکیب کنید.

روش دیگری برای تمیزکردن قفسه‌های فر، شستن آنها با مایع ظرف‌شویی، ورق خشک‌کن (dryer sheets) و آب داغ است. قفسه‌ها باید در طول شب در این محلول خیس بخورند. اگر در روز این کار را انجام می‌دهید، بگذارید قفسه‌ها ۶ تا ۸ ساعت در این محلول بمانند.

۴. جلادادن قسمت‌های چوبی با روغن لیمو و سرکه

آیا روش‌های طبیعی را به مواد و محصولات شیمیایی ترجیح می‌دهید؟ این جلادهنده چوب خانگی عطر و درخششی دوست‌داشتنی ایجاد می‌کند. برای درست‌کردن آن، نصف بطری اسپری را با روغن لیمو و نصف دیگر را با سرکه سفید پر کنید. محلول را مستقیم روی دستمال میکروفایبر خشک اسپری کنید و با آن، قسمت‌های چوبی مانند کابینت‌ها، در و قرنیزهای چوبی را پاک کنید.

۵. تمیزکردن کابینت‌ها

یکی از ترفندهای تمیز و مرتب کردن کابینت‌ها استفاده از جاروبرقی است. به‌جای هدردادن زمان برای برداشتن خرده‌ها و تکه‌ها با دستمال، می‌توانید تنها با فشاردادن یک دکمه، از برس جاروبرقی برای مکیدن این خرده‌ها و تکه‌ها استفاده کنید. این روش تمیز کردن برای قفسه‌های انباری و محل ذخیره‌کردن موادغذایی هم بسیار مفید است.

برای تمیز کردن کابینت‌های چوبی (و سایر قسمت‌های چوبی آشپزخانه) از صابون روغنی استفاده کنید. از صابون روغنی می‌توانید برای تمیز کردن داخل کابینت‌ها و قفسه‌ها هم استفاده کنید، البته اگر آنها نیز چوبی باشند. برای تميز كردن كابينت فلزی می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید، مانند استفاده از ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی. توجه داشته باشید که برای تميز كردن كابينت فلزی، نباید از جوش‌شیرین استفاده کنید.

یکی از ترفندهای مؤثر برای مرتب‌كردن داخل كابينت‌ها، پوشاندن کشوهای و قفسه‌های آن با آستر است. با این روش، تمیز کردن آنها در آینده آسان‌تر می‌شود. این کار از آسیب‌دیدن، ساییدگی و خراش‌برداشتن آنها بر اثر استفاده روزمره محافظت می‌کند. آستر همچنین از لیزخوردن و لغزیدن وسایل داخل کشوها و کابینت‌ها به اطراف نیز جلوگیری می‌کند.

۶. تمیزکردن پنجره‌ها

پنجره‌ها را با شیشه‌پاک‌کن پاک کنید. برای این کار، می‌توانید از مایع ظرف‌شویی یا جلادهنده ماشین ظرف‌شویی نیز استفاده کنید.

۷. پاک‌کردن هود آشپزخانه با روغن

هود آشپزخانه چربی و روغن را به خود جذب می‌کند. وقتی با گذشت زمان، گردوغبار روی این چربی‌ها می‌نشیند، تمیزکردن سطح هود با شوینده‌های معمولی بسیار سخت می‌شود. یکی از بهترین ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه استفاده از روغن‌نباتی برای تمیزکردن هود آشپزخانه است. کافی است که چند قطره روغن‌نباتی را روی دستمال پارچه‌ای یا کاغذی بریزید؛ سپس سطح هود آشپزخانه را با آن پاک کنید تا جرم و کثیفی پاک شود.

۸. خیساندن فیلتر هود آشپزخانه

فیلتر موجود در دریچه هود آشپزخانه، به‌سرعت چرب، غبارگرفته و کثیف می‌شود. برای تمیزکردن آن آب را در قابلمه بزرگی جوش بیاورید و به‌تدریج یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین به آن اضافه کنید. سپس فیلتر را داخل قابلمه قرار دهید تا خیس بخورد. اگر کل فیلتر داخل قابلمه جا نمی‌شود، می‌توانید هر سمت فیلتر را جداگانه داخل قابلمه قرار دهید. وقتی یک طرف فیلتر تمیز شد، آن را بچرخانید و سمت دیگر را داخل قابلمه قرار دهید تا خیس بخورد و تمیز شود. توجه داشته باشید که آب داخل قابلمه داغ است و حتما باید از دستکش استفاده کنید.

۹. استفاده از پودر شربت میوه در ماشین ظرف‌شویی

رسوبات آب سخت با گذشت زمان در ماشین ظرف‌شویی جمع می‌شوند. اگر ماشین ظرف‌شویی‌تان دیگر ظرف‌ها را کاملا تمیز نمی‌کند، شاید وقت آن رسیده است که سراغ پودر شربت میوه‌ای بروید. برای استفاده از این روش تميز كردن آشپزخانه، یک بسته کامل پودر شربت میوه‌ای را داخل ماشین ظرف‌شویی خالی بریزید و بگذارید دستگاه یک چرخه کامل کار کند. سپس ظرف‌های کثیف را داخل ماشین ظرف‌شویی بگذارید و دستگاه را روشن کنید تا یک چرخه کامل دیگر کار کند. در پایان، ظرف‌های خود را که تمیز و درخشان شده‌اند، از ماشین بیرون بیاورید.

۱۰. خالی‌کردن ماشین ظرف‌شویی

گرچه باقی‌گذاشتن ظرف‌های شسته‌شده داخل ماشین ظرف‌شویی و برداشتن ظروف موردنیاز از داخل آن ساده به نظر می‌رسد، خالی‌کردن ماشین ظرف‌شویی روش بهتری است. با این کار، در زمان شستن ظرف‌ها، با ماشین ظرف‌شویی خالی مواجه می‌شوید و استرس و زحمت کمتری دارید.

آشپزخانه یکی از پرترددترین قسمت‌های خانه و جایی است که در آن، غذایتان را آماده می‌کنید. بنابراین تمیز و مرتب‌کردن منظم آن، از قسمت‌های دیگر خانه اهمیت بیشتری دارد. تمیز کردن روزانه تمام سطوح، کار دشواری است، به‌ویژه وقتی برنامه فشرده‌ای داریم و زمان کافی برای این کار را نداریم. با انتخاب شرکت نظافتی آبا نوین  و استفاده از نیروهای متخصص و ماهر در این خصوص برای انجام خدمات نظافت منزل می توانید منزلی تمیز و پاکیزه داشته باشید.

نظرات و دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آیا سوالی دارید؟