برای تماس کافیست روی شعبه مورد نظر کلیک نمایید . تمام شعب شرکت 24 ساعته حتی ایام تعطیل پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

نقش استرس در ناباروری/توجه به نیازهای روحی زوجین نابارور

امتیاز دهید post

طیبه مختاریان، در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: ناباروری یک بحران در زندگی است که زوجین را از سراسر جهان درگیر خود کرده است، افراد نابارور نوسانات عاطفی از جمله افسردگی، اضطراب و پریشانی را تجربه می‌کنند و تحقیقات زیادی نشان داده که استرس می‌تواند بر باروری تأثیر منفی بگذارد.

وی ادامه داد: ناتوانی در تولید مثل می‌تواند منجر به احساس شرم، گناه و در نهایت عدم اعتماد به نفس شود. هنگامی که آرزوی فرزند دار شدن با شکست مواجه می‌شود، افراد با نوعی اضطراب مبهم روبرو خواهند شد، که از یکسو به لحاظ فطری تمایل به بچه دار شدن وجود دارد و از سویی دیگر چنین میلی به طور جسمانی امکان پذیر نیست، این ابهام استرس زیادی را در فرد بوجود می‌آورد.

مختاریان اضافه کرد: تحقیقات نشان داده که زنان نازا در رابطه جنسی خود نیز تنها به بارداری فکر می‌کنند و این نگرانی در مورد ناکامی دوباره، موجب افزایش ترشح هورمون‌های استرس در آنان خواهد شد و این خود می‌تواند بر روند درمان ناباروری، تأثیر منفی بگذارد. بر این اساس درمان فیزیکی ناباروری به تنهایی کافی نیست و توجه به نیازهای روحی زوج‌های نابارور، یک بخش ضروری در درمان ناباروری محسوب می‌شود.

این روانشناس تصریح کرد: در مطالعات زیادی نشان داده شده که استرس ارتباط معکوسی با بارداری دارد و با کاهش استرس شانس باروری افزایش می‌یابد. بر این اساس توجه بیشتر به وضعیت روان شناختی زنان نابارور و درمان اضطراب و افسردگی و استرس آنان ضروری به نظر می‌رسد.

وی گفت: متأسفانه بسیاری از افراد برای حل تمام مشکلات خود، حتی مشکلات روانشناسانه، به دنبال دارو هستند و تصورشان این است که خوردن دارو یا تزریق آمپول مشکلاتشان را به طور جادویی برطرف خواهد کرد. اگرچه دارو درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است و اثرات آن غیر قابل انکار است ولی در برخی موارد رفتار درمانی به تنهایی یا در کنار درمان دارویی می‌تواند بسیار کارآمدتر باشد.

مختاریان اضافه کرد: استفاده از گروه درمانی شناختی- رفتاری، ریلکسیشن، مدیتیشن و یوگا تراپی می‌تواند بر کاهش استرس و پیامد مثبت بارداری تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

این مشاور خانواده افزود: در گروه درمانی افراد در میابند که تنها نیستند و فرد با مشاهده افرادی که مشکلات مشابه و حتی بدتر از او دارند روبرو خواهد شد، اینجاست که در می‌یابد تنها نیست و این مشکل انحصارا مربوط به خود او نیست، این خود می‌تواند بر کاهش استرس، تأثیر بسزایی داشته باشد.

وی اظهار کرد: در ریلکسیشن و مدیتیشن افراد با حالت‌های مختلف بدن خود (نشستن یا دراز کشیدن) و تنفس‌های عمیق به احساس رهایی فوق العاده ای خواهند رسید و احساس سبکی و آرامش تجربه خواهند کرد. در یوگا تراپی، علاوه بر تنفس‌ها که آرامش دهنده است، حرکاتی وجود دارد که باعث خون‌رسانی به لگن خواهند شد، که این نه تنها تنش را به طور شگفت آمیزی کاهش می‌دهد، بلکه تأثیر بسیار درخشانی در باروری زنان دارد.

نظرات و دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آیا سوالی دارید؟