برای تماس کافیست روی شعبه مورد نظر کلیک نمایید . تمام شعب شرکت 24 ساعته حتی ایام تعطیل پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

نسخه الکترونیک رهگیری قاچاق دارو را آسان می‌کند

امتیاز دهید post

به گزارش خبرگزاری مهر، سید هدایت الله فقیه با حضور در رادیو گفتگو به موضوع نسخه نویسی الکترونیک پرداخت و عنوان کرد: هدف از این طرح حذف نسخه کاغذی و نوشتن آن با استفاده از یک ابزار الکترونیک در یک نرم افزار است تا مرکزی که وظیفه پیچیدن نسخه را بر عهده دارد به راحتی آن را رؤیت کند.

وی با بیان اینکه نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک یکی از اجزای پرونده الکترونیک است، افزود: از این پس افرادی که دارای بیمه درمانی هستند دفترچه‌ای نخواهد داشت و افرادی که به صورت آزاد درمان می‌شدند هم از نسخه الکترونیک استفاده خواهند کرد.

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: این پرونده الکترونیک که باید حاوی اطلاعات شخص از پیش از تولد تا پس از مرگ باشد، در حال حاضر به صورت کامل وجود ندارد اما می‌توان گفت به صورت نسبی وجود دارد. در طی سالیان گذشته در وزارت بهداشت مخازنی برای پرونده‌های الکترونیک ایجاد شده است اما بیشتر اطلاعاتی که در پرونده سلامت دریافت می‌شود، از بیمارستان‌های دولتی و از بیمارانی است که بستری شده‌اند.

فقیه در پاسخ به سوال مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر اینکه آیا این پرونده قابل استفاده است، اظهار کرد: قطعاً برای عموم مردم قابل استفاده نیست چراکه هنوز بستری فراهم نشده است که مردم به داده‌های مربوط به خودشان دسترسی پیدا کنند، گرچه همین سطح ناقص از اطلاعات برای تصمیم گیری های مدیریتی وزارت بهداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد: بر اساس برنامه، زمان دسترسی به پرونده الکترونیک پایان سال ۱۴۰۰ خواهد بود و در این طرح بیمار خود اجازه دسترسی پزشک معالج به پرونده درمانی را صادر می‌کند و هر پزشکی در هر نقطه کشور توانایی دسترسی به آن را نخواهد داشت.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت، کاهش سواستفاده از نسخه‌های دارویی را یکی از ویژگی‌های این طرح دانست و عنوان کرد: در فرآیند فعلی، اطلاعات داروهایی که توسط پزشک تجویز و توسط بیمار مصرف شده است زمانی به دست ناظر می‌رسد که داروخانه نسخه مورد نظر را برای دریافت فرانشیز ارائه می‌دهد اما در نسخه الکترونیک این کنترل در مبدا انجام می‌شود یعنی از زمانی که پزشک نسخه را می‌نویسند این نظارت انجام می‌شود.

فقیه تاکید کرد: نسخه الکترونیک این امکان را فراهم می‌کند که برخی از داروها را برای برخی از پزشکان با توجه به تخصصشان ممنوع یا محدود کرد. به عنوان مثال دارویی مانند رانیتیدین که مدتی پیش ممنوع شد در این طرح به راحتی حذف می‌شود و اجازه تجویز آن به پزشک داده نمی‌شود.

وی، ویژگی‌های دیگر طرح نسخه الکترونیک را برشمرد و بیان کرد: رهگیری فروش و مصرف دارو در این طرح بسیار آسان‌تر از حالت فعلی خواهد بود در نتیجه اگر یک دارو از چرخه تولید یا واردات خارج و به مسیر قاچاق وارد شود قابل شناسایی خواهد بود.

فقیه خاطر نشان کرد: می‌توان از قاچاق دارو و دیگر تجهیزات پزشکی که از ارز دولتی و کنترل شده استفاده می‌کنند و برای کشور هزینه‌های بالایی دارد جلوگیری کرد.
وی در خاتمه عنوان کرد: مطمئناً نسخه الکترونیک برای پزشکان با دشواری‌هایی همراه است و زمان بیشتری برای این کار نیاز دارند پس طبیعی است که مقاومت‌هایی وجود داشته باشد، از این رو باید راهکارهای متناسب آن در نظر گرفته شود.

نظرات و دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آیا سوالی دارید؟