برای تماس کافیست روی شعبه مورد نظر کلیک نمایید . تمام شعب شرکت 24 ساعته حتی ایام تعطیل پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

نحوه تمیز کردن پارکت بدون آسیب رساندن به آن

امتیاز دهید post

پارکت نوعی کفپوش است که از تکه‌های کوچک چوب به‌شکل موزائیک ساخته شده است. نحوه‌ی تمیز کردن پارکت تا حدودی مانند سایر کفپوش‌های چوبی است، اما باید در نظر بگیرید که تکه‌های چوبی به‌کار‌رفته در پارکت بسیار کوچک‌تر و نازک‌تر هستند و بنابراین لازم است آنها را با دقت بیشتری تمیز کنید. تماس با آب همیشه برای چوب مضر است و باعث متورم شدن و پیچ‌و‌تاب پیدا کردن سطح چوب می‌شود و این تورم و پیچ‌خوردگی در پارکت که بسیار ظریف و نازک است، راحت‌تر اتفاق می‌افتد. البته پارکت معمولا با لایه‌ای از موم یا پلی‌اورتان درزگیری و پوشانده می‌شود، بنابراین هنگام تمیز کردن آن در صورت لزوم می‌توان از کمی آب هم استفاده کرد. باید دقت کنید از پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که پوشش روی پارکت را از بین نبرد و به آن آسیب نزند. با رعایت دستورالعمل‌های هنگام تمیز کردن پارکت می‌توانید کفپوش خانه‌ی خود را به‌خوبی تمیز کنید، بدون اینکه به دوام و طول‌ عمر آن صدمه‌ای بزنید.

به چه چیزهایی نیاز دارید
جاروبرقی؛
جارو یا طِی؛
زمین‌شوی؛
آب؛
شوینده و تمیزکننده‌ی مخصوص پارکت؛
حوله.
مراحل تمیز کردن پارکت

با جاروبرقی شروع کنید و تمام سطح کف را جارو کنید تا بیشتر خاک و گردوغبار روی آن پاک شود. بسیاری از جاروبرقی‌ها قابلیت جارو کردن سطوح سخت را نیز دارند و با عوض کردن سر آنها می‌توان سطوح سخت را نیز جارو کرد. ولی اگر جاروبرقی شما این ویژگی را ندارد، از آن استفاده نکنید؛ چون برس چرخشی موجود در سر جاروبرقی روی سطح پارکت خراش ایجاد می‌کند. در این موارد بهترین کار استفاده از لوله‌ی خرطومی جاروبرقی با یک سَریِ نرم است؛
سپس از جارو برای زدودن ذرات ریزتر استفاده کنید. قبل از تمیز کردن پارکت حتما باید تمام گردوخاک و کثیفی سطح آن را پاک کنید. چون ذرات گردوخاک هنگام شست‌و‌شو مانند ساینده عمل می‌کنند و باعث ایجاد خراش روی پارکت می‌شوند؛
در پایان، پارکت را با زمین‌شوی مرطوبی تمیز کنید. نکته‌ی مهم در تمیز کردن کفپوش‌های چوبی سخت، استفاده از حداقل رطوبت ممکن است. بیشتر اوقات استفاده از آب به‌تنهایی برای تمیزکاری‌های معمول و روزانه کافی است. حتما هر بار که زمین‌شوی را خیس می‌کنید، آن را خوب بچلانید و آبش را بگیرید؛
اگر پارکت خیلی کثیف است به‌طوری‌که با آب ساده تمیز نمی‌شود، مقداری شوینده‌ی مخصوص کفپوش پارکت به آن اضافه کنید؛
درصورت لزوم، مواد شوینده‌ی روی سطح پارکت را با آب تمیز بشویید؛
پارکت را با حوله خشک کنید تا آب برای مدت زیادی روی سطح آن باقی نماند.

آیا تمیز کردن پارکت با بخار صحیح است؟

استفاده از بخار برای تمیز کردن پارکت به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. درست است که در بخارشوی از حداقل میزان رطوبت استفاده می‌شود، ولی یکی از بخش‌های اصلی پارکت، چسبی است که برای چسبادن تکه‌های چوب استفاده شده است. ازآنجاکه تکه‌های چوب به‌کاررفته در پارکت بسیار نازک هستند، از چسب زیادی برای چسباندن آنها استفاده شده است و گرمای بخارشوی باعث شل شدن چسب می‌شود.

نکات و توصیه‌های تکمیلی
در تمیزکننده‌های پارکت مواد خاصی وجود دارد که باعث می‌شود کفپوش، کیفیت، شکل و ظاهر خود را حفظ کند.
برای محافظت قسمت‌هایی از پارکت که رفت‌و‌آمد بیشتر است (مانند ورودی ساختمان و مسیرهایی که بیشتر از آنجا عبور می‌کنید) از قالیچه‌های تزئینی استفاده کنید.
از شوینده‌های خشن برای تمیز کردن پارکت استفاده نکنید. این شوینده‌ها به پوشش و پرداختِ روی پارکت آسیب می‌رسانند و درخشش اولیه‌ی آن را ازبین می‌برند.
چوب و آب درکنار یکدیگر ترکیب خوبی نیستند. در زمان تمیز کردن پارکت از حداقل آب ممکن استفاده کنید و حتما پس از پایان کار، سطح پارکت را کاملا خشک کنید.
اگر آبی که برای تمیز کردن پارکت استفاده می‌کنید آب سخت است، بهتر است از آب مقطر استفاده کنید تا از رسوب و تجمع تدریجی مواد معدنی روی سطح پارکت جلوگیری کنید.

نظرات و دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آیا سوالی دارید؟