برای تماس کافیست روی شعبه مورد نظر کلیک نمایید . تمام شعب شرکت 24 ساعته حتی ایام تعطیل پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

مردم دچار سندروم خستگی شده اند/نگران سفرهای نوروزی هستیم

امتیاز دهید post

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران، گفت: زمانی که بیماری فرآیند فرسایشی می‌گیرد، با «سندروم خستگی» روبرو می‌شویم. بنابراین رسانه‌ها و مجموعه سیاست‌گذاران باید هنر آن را داشته باشند که با ارتقای تاب‌آوری جامعه این موضوع را جبران کنند.

وی ادامه داد: نکته بعدی بحث مشکلات اقتصادی مردم است، به طوری که مجموعه حمایت‌های اعمالی در زمینه جبران اختلالات کسب و کار به ویژه در زمینه کسب و کار خرد و فاقد شناسنامه به شکلی که باید، انجام نشده است و حمایت‌ها قلیل بوده است. حتی برخی مغازه‌ها هم که باز هستند، رونقی ندارند. بر همین اساس نارضایتی می‌تواند نافرمانی در رعایت پروتکل‌ها را به دنبال داشته باشد و ممکن است فرد با نزدن‌ماسک، نافرمانی خود را نشان دهد. در مجموع نقاط خلاء فراوانی در پوشش حمایتی اقشار فرودست و آسیب پذیر در بحث بحران کرونا وجود دارد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: در همین راستا هنوز افرادی هستند که توان خرید ماسک ندارند. در تهران ۲۰ هزار نفر از طریق دستفروشی تأمین معیشت می‌کنند. این آمار رسمی دستفروشی است، آمار شناور خیلی بیشتر از اینها است.

وی با طرح این سوال که چرا در کشورهایی مانند سنگاپور، تایوان، ویتنام و کره جنوبی با موفقیت عمل شده است، افزود: سرمایه اجتماعی انباشته شده در این کشورها قبل از کرونا بسیار مستحکم و قوی بوده و بعد از کرونا این سرمایه اجتماعی به کمک آمده است و به این ترتیب همه مردم به تبعیت از دولت قرار گرفته‌اند. در این آسیب‌شناسی ما باید ببینیم که در کجاها سرمایه اجتماعی‌مان آسیب خورده است‌.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: موضوع دیگر سطح بالای تناقض در گفتار است. همانند آنچه که در بازگشایی مدارس در مهر و بهمن ماه شاهد بودیم. اکنون نیز اندکی به پایان سال باقی مانده است اما هنوز تکلیف سفرهای نوروزی به صراحت مشخص نیست. در اپیدمی‌ها ممکن است نامهربانی وجود داشته باشد اما قطعاً این موضوع برای نجات جان آدم‌ها است. در جایی که منافع اجتماعی اقتضا می‌کند و در مقابل آن اکراه عمومی وجود دارد، باید دید مصلحت عمومی چیست.

وی ادامه داد: همه جای دنیا نسبت به محدودیت‌ها معترض هستند؛ اسپانیا، هلند، ایالات متحده آمریکا و…، همه مردم دنیا خسته شده اند و این موضوع تنها مختص ایران نیست. اما اگر بخواهیم با تسامح برخورد کنیم، جان مردم به خطر می‌افتد.

زالی درباره سفرهای نوروزی نیز گفت: با فرض اینکه اکنون ویروس جهش یافته با سناریوی فعلی وجود نداشت، آن زمان طبیعتاً نظر ما این بود که با توجه به آنکه از اول آذرماه روند بیماری کاهش بوده و در دو هفته اول اسفند هم افزایش چشمگیر در موارد مراجعه، بستری و مرگ و میر بیماری نداشتیم، می‌توان با آزادی عمل بیشتری اجازه فرآیندهای تفننی را در قالب سفرهای نوروزی داد. اما متأسفانه وجود ویروس چموش، خشن، تهاجمی و بی رحمی به نام واریانت جهش یافته (انگلیسی)، سناریوی دیگری را رقم زده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در نوروز بی تردید بالاترین نرخ سفر را در تهران و با اختلاف زیاد از سایر استان‌ها، خواهیم داشت، افزود: به دنبال اقدامات انجام شده در طی ماه‌های گذشته و غربالگری‌های صورت گرفته، توانسته ایم بیماری را در تهران کنترل کنیم. حال مسافران در سفر به شهرهای مختلف، در معرض انواع سویه ها با شدت های مختلف ویروس قرار می‌گیرند. هفته سوم فروردین هم مسافران بازمی گردند و مانند آن است که با شبیخون ویروس مواجه شویم. بنابراین می‌توان پیش بینی کرد که در هفته سوم فروردین با بازگشت مسافران در استان تهران با امواج بیماری مواجه خواهیم شد و البته تقارن آن هم با شروع کسب و کار مردم است. بر همین اساس ممکن است در زمانی که مردم انتظار بازگشت اقتصاد و رونق کسب و کار را دارند، شاید لازم باشد که در کسب و کار دخالت کنیم و محدودیت ایجاد شود.

زالی با اشاره به وجود و چرخش دو ویروس کلاسیک (ووهان) و جهش یافته انگلیسی در کشور، گفت: تعدادی از مردم به دنبال ابتلاء به نوع قبلی ویروس (ووهان) در موج‌های قبلی این بیماری، نسبت به آن مصونیت یافتند اما این افراد امروز مقابل ویروس جهش یافته مصون نیستند و مبتلا می‌شوند. ویروس جهش یافته می‌تواند مصونیت نسبی برخی افراد را در که سه موج قبلی مبتلا شده اند را در هم شکند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر این ویروس جهش یافته قدرت سرایت بالاتری دارد. به طوری که هر فرد ناقل در ویروس کلاسیک ووهان می‌توانست ۱.۲ نفر را مبتلا کند اما این رقم در ویروس انگلیسی ۲.۳ است. به این ترتیب به تدریج خوشه‌های جدید ویروس در تهران شکل می‌گیرد و با تلفیق آنها طغیان جدیدی شکل می‌گیرد. همچنین ویروس جهش یافته مرگ و میر بالاتری ایجاد می‌کند و مطالعات ما در تهران نیز همین موضوع را نشان می‌دهد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: بنابراین مردم در زمانی می‌خواهند بار سفر نوروزی ببندند که مکانیسم و پدیده جدیدتری از ویروس اتفاق افتاده است. در این زمینه ارزش زمان و مداخله گاهی در ثانیه است.

زالی همچنین درباره رنگ بندی شهرها، گفت: تمام رنگ بندی‌های صورت گرفته بر اساس سناریوی ویروس کلاسیک است و این رنگ بندی‌ها در ویروس جهش یافته باید تغییر کند.

وی تاکید کرد: بعد از گذشت یک سال از بیماری کرونا، همه شهرستان‌های کشور در معرض خطر جدیدی هستند، آن هم بروز سویه های مقاوم جدید و جهش یافته داخلی و بومی است.

نظرات و دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آیا سوالی دارید؟