برای تماس کافیست روی شعبه مورد نظر کلیک نمایید . تمام شعب شرکت 24 ساعته حتی ایام تعطیل پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

ثبت جهش بدتر از ویروس انگلیسی در چکسلواکی/ سهل انگاری در ایران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
امتیاز دهید post

به گزارش شرکت خدمات نظافت تهران آبا نوین، مجید مختاری در برنامه یه روز تازه، افزود: در ابتدا به ۵۳۲ خانواده‌ای که عزیزان خود را در هفته گذشته از دست داده‌اند، تسلیت می‌گویم. در هفته گذشته مواد مثبت ابتلاء در آمریکا و انگلیس با وجود گونه‌های جدید روند کاهشی داشته است و درصد بسیار زیادی از این روند احتمالاً به دلیل تزریق واکسن است. نیمی از جمعیت انگلستان واکسینه شده‌اند و رعایت مسائل بهداشتی در این دو کشور تغییر عمده نداشته است. در هر گوشه و کنار جهان ویروس سرکوب شود، به نفع کل دنیاست و در نتیجه این جهش‌ها کاهش پیدا خواهند کرد.

وی اظهار داشت: تعداد موارد مثبت در ایران رو به افزایش است و موارد فوتی نیز در آمریکا و انگلیس کاهش چشمگیر داشته است. ایران روند کاهشی در مرگ‌ومیر دارد اما اندکی ممکن است با افزایش همراه شود و ۶۹۸ در یک‌میلیون جمعیت مرگ‌ومیر برای ما ثبت شده است. افزایش ۶۰ فوتی در هفته گذشته نسبت به هفته قبل‌تر نگران‌کننده است. ممکن است این روند افزایشی باشد و مرگ‌ومیرها ۲ تا ۳ هفته بعد از افزایش ابتلاها خودنمایی می‌کند.

مختاری افزود: تعداد ویروس جهش‌یافته موجود در ایران نمایانگر افزایش مرگ‌ومیر نیست و عدم رعایت پروتکل‌ها تأثیر بیشتری دارد. ممکن است این ویروس‌ها در گذشته هم به ایران ورود کرده باشند اما ما شناسایی نکرده باشیم و تعداد آنها به اندازه این نیست که روند فوتی ما نشان می‌دهد. بازگشایی نمایشگاه‌ها، رستوران‌ها، مراسم‌ها و… شرایط را تغییر داده است. در فروردین و اردیبهشت سال گذشته از نظر تعداد مرگ‌ومیر در کنار کره جنوبی و استرالیا قرار داشتیم و جز بهترین کشورهای دنیا بودیم که تعطیلات و رعایت‌ها این موقعیت را برای ما شکل داد و بهتر است برنامه‌ای برای نوروز نداشته باشیم و چند ماه دیگر تحمل کنیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تأکید کرد: در صورتی که ایران همین روند را ادامه بدهد، تعداد مرگ‌ومیر و ابتلاها کاهش چشم‌گیری خواهند داشت اما روند برای آمریکا، فرانسه و آلمان وحشتناک است؛ البته در ایران متأسفانه با سهل‌انگاری مواجه شده‌ایم. در اکثر کشورهای اروپایی رعایت‌ها انجام نمی‌شود و احتمالاً واکسن مؤثر بوده است و ۸۰ درصد مبتلاها بیماری خفیف دارند و از این تعداد حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بدون علامت یا ناقل هستند و ۶۰ درصد ابتلاها هم توسط افراد بدون علامت ناقل است.

مختاری خاطرنشان کرد: رفت‌وآمدهای بین‌شهری منجر به پخش ویروس به سراسر کشور شده است و وظیفه اجتماعی ما ایجاب می‌کند که ماسک و پروتکل‌ها را رعایت کنیم و در مراسم‌ها حضور نداشته باشیم. مطالعات در خصوص فرار ویروس از سیستم ایمنی و مقاومت در برابر واکسن‌ها ادامه دارد و درگیری کودکان و نوجوان موضوع حساسی است که باید توجه کرد و مطالعات نشان می‌دهد که این ویروس به صورت مستقیم به کبد حمله می‌کند و شاهد درگیری قلب و مغز درصد بالایی از بهبودیافتگان هستیم و تورم قلب و مغز را شاهد بوده‌ایم. برجستگی شبکیه چشم نیز از عوارض ابتلاء به کرونا است و ۹ ماه بعد ابتلاء ۳۰ درصد افراد خستگی مفرط دارند و حس بویایی آنها بر نمی‌گردد و بیماران بوهای بد و ناهنجار حس می‌کنند.

وی افزود: در اوگاندا شرایط وخیم است و در کالیفرنیا، نیویورک و اوگاندا جهش‌های جدیدی گزارش شده است. جهش بدتر از انگلیس را در چکسلواکی شاهد هستیم و در غرب آفریقا شرایط نگران‌کننده شده است. در این منطقه ابتلاء به ابولا گزارش شده است که خطر ابتلاء به ابولا و کرونا به طور همزمان نگران‌کننده است چراکه این دو ویروس می‌توانند تبادل پروتئین داشته باشند و در آینده با تبانی ویروس‌ها روبه‌رو خواهیم بود.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: ویروسی که وارد بدن می‌شود با ویروسی که از بدن خارج می‌شود، متفاوت‌تر است و تمامی این جهش‌ها در بدن ما ایجاد می‌شود. بدن ما بهترین میزبان برای جهش‌ها است. اگر ابتلاء کاهش یابد، جهش هم کاهش می‌یابد.

مختاری گفت: ایمنی نکته مهمی است و با واکسیناسیون شرایط بهتر می‌شود. حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر واکسینه شده‌اند و حدود ۱۳۰ کشور هنوز روند واکسیناسیون را آغاز نکرده‌اند و نیازمند عزم جهانی برای واکسیناسیون هستیم. کشورهای ثروتمند باید کمک کنند و همه ما در یک قایق هستیم. ایمنی گله‌ای توسط واکسن ایجاد می‌شود اما ایمنی طبیعی گله‌ای به دلیل کشت و کشتار برای این بیماری وجود ندارد و مهم‌ترین بحث پیشگیری هست.

نظرات و دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

آیا سوالی دارید؟