برای تماس کافیست روی شعبه مورد نظر کلیک نمایید . تمام شعب شرکت 24 ساعته حتی ایام تعطیل پاسخگوی شما عزیزان می باشند.

تمیز کردن گاز استیل با چند ترفندی که اجاق‌گازتان را جلا می‌دهد

امتیاز دهید post

یکی از مهم‌ترین موارد در نظافت وسایل آشپزخانه، تمیز کردن اجاق‌گاز است. اغلب این کار به‌سادگی و با کمک مایع ظرف‌شویی یا کمی پودر شوینده و آب قابل‌انجام است. شما می‌توانید اسفنج یا اسکاچی را در این محلول کف‌آلود غوطه‌ور کنید و روی گاز بکشید. اما گاهی هم لکه‌ها به این سادگی‌ها پاک نمی‌شوند، مخصوصا اگر اجاق‌تان از جنس استیل باشد. در چنین مواردی ممکن است به لکه‌برهای مخصوص گاز و … نیاز پیدا کنیم.

روش معمول تمیز کردن گاز استیل برای ازبین‌بردن لکه‌های سطحی
۱. تمیز کردن گاز استیل با آب و مایع ظرف‌شویی

دو یا سه فنجان آب گرم را در ظرفی بریزید و چند قطره مایع ظرف‌شویی به آن اضافه کنید. اسفنج یا اسکاچی را در آن غوطه‌ور کنید و سپس آن را هم‌سو با شیارهای سطح گاز، به‌آرامی حرکت دهید.

منظور از شیارهای سطح گاز استیل، جهت‌گیری رگه‌هایی است که روی سطح وجود دارند. اگر از نزدیک و با دقت به سطح گاز نگاه کنید، می‌توانید این شیارها را تشخیص دهید. جهت‌گیری شیارها ممکن است از بالا به پایین، از چپ به راست یا به‌صورت مورب باشد؛
تهیهٔ محلول آب و مایع ظرف‌شویی برای تمیز کردن گاز استیل نیاز به اندازه‌گیری خاصی ندارد؛ شما می‌توانید میزان مایع ظرف‌شویی یا آب مورداستفاده را بنا به صلاحدید خودتان تعیین کنید. فقط در نظر داشته باشید که آب باید گرم و کف‌آلود باشد.
۲. خشک کردن سطح اجاق گاز

پس از آنکه تمیزکاری سطح گاز تمام شد، نوبت به خشک کردن آن می‌رسد. شما می‌توانید این کار را با کمک پارچه‌ٔ کتان یا اسفنج انجام دهید. درهنگام خشک کردن نیز پارچه یا اسفنج را هم‌سو با شیارهای سطح گاز حرکت دهید.

۳. حفظ درخشندگی سطح گاز

اگر می‌خواهید ظاهر گاز استیل‌تان پس از تمیز و خشک شدن، براق و نو به نظر برسد، از جلادهنده استفاده کنید. جلادهنده‌های مخصوص گازهای استیل، روغن لیمو و اسپری‌های سیلیکونی مواردی هستند که می‌توانید از آنها برای درخشندگی گازتان استفاده کنید. پارچه‌ٔ کتان و بدون‌پُرزی بردارید و آن را به جلادهنده آغشته کنید و هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید. از پارچهٔ بدون‌پُرز دیگری هم برای خشک کردن جلادهنده استفاده کنید.

بعضی از لکه‌برهای مخصوص گاز دومنظوره هستند: یعنی هم تمیز می‌کنند و هم ظاهری براق به گاز می‌دهند. می‌توانید به‌‌جای لکه‌برهای معمولی از این محصولات استفاده کنید.
لکه‌برها بسته به نوع کارکردشان، دستورالعمل‌های متفاوتی برای محافظت از گاز دارند؛ پس قبل از استفاده، دستورالعمل آنها را به‌دقت مطالعه کنید.
البته طرز استفاده از بیشتر برندها به این صورت است که نازل ظرف یا بطری را نزدیک سطح گاز قرار می‌دهید، دستهٔ اسپری آن را چند بار فشار می‌دهید و با پارچه اقدام به تمیز کردن گاز استیل می‌کنید.
تمیز کردن گاز استیل برای ازبین‌بردن لکه‌های قدیمی و سرسخت

۱. راهنمای استفاده از گاز استیل را مطالعه کنید

پیش از آنکه اقدام به خریدن لکه‌بر یا تهیهٔ محلول برای تمیز کردن گاز استیل کنید، راهنمای استفاده از گاز را مطالعه کنید. بعضی از تولیدکنندگان محصولاتی را در این راهنما مشخص و توصیه کرده‌اند که بهتر است برای تمیز کردن گاز استیل خود از آنها استفاده کنید. به‌علاوه ممکن است که در این راهنما، دستورالعمل‌هایی برای رفع برخی از دردسرهای پاکیزگی، مثل لکه‌های بسیار چسبنده یا تغییر رنگ گاز، پیدا کنید.

۲. استفاده از ترکیب آب و شوینده‌ای با قدرت پاک‌کنندگی ملایم

چند قطره از شوینده‌ای ملایم را به دو یا سه فنجان آب گرم اضافه کنید. شما می‌توانید به‌‌جای استفاده از شویندهٔ مایع از پودرهای شوینده کمک بگیرید؛ در این صورت چند قاشق غذاخوری از پودر شوینده را به آب اضافه کنید. اسکاچی نایلونی را در آب کف‌آلود غوطه‌ور کنید و آن را هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید. برای ممانعت از به‌جاماندن لک آب، با حوله سطح گاز را خشک کنید.

۳. تمیز کردن گاز استیل با ترکیب جوش‌شیرین

مقدار برابر از جوش‌شیرین و آب را با هم مخلوط کنید تا ترکیبی خمیرمانند درست شود. کمی از ترکیب را روی بُرسی نرم یا پارچه‌ٔ کتان بریزید و با استفاده از آن، محلول را هم‌سو با شیارهای سطح گاز روی لکه بکشید.

برای پاک کردن خمیر جوش‌شیرین از سطح گاز، از پارچه یا اسفنج آغشته به آب گرم استفاده کنید. فراموش نکنید که هم‌سو با شیارهای سطح گاز حرکت کنید.
۴. تمیز کردن گاز استیل با ترکیب روغن و سرکه

سرکه را در بطری اسپری بریزید و سطح گاز را کاملا به آن آغشته کنید. با پارچه‌ای نرم یا اسفنج، هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید و سرکه را پاک کنید. پارچهٔ نرمی را به اندکی روغن آشپزی آغشته کنید و هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید. با این روش تقریبا هر لکه‌ای به‌سرعت از روی گاز استیل شما پاک می‌شود.

بگذارید روغن چند دقیقه‌ای روی سطح گاز بماند. سپس با دستمال کاغذی آن را پاک کنید؛
بنا به صلاحدید خودتان می‌توانید از روغن طبیعی، روغن زیتون یا هر روغن دیگری استفاده کنید؛
از سرکهٔ سفید یا سرکه‌های مخصوص لکه‌بری استفاده کنید.
۵. استفاده از لکه‌بر مخصوص گاز

اگر بعد از تمیز کردن گاز استیل با روش‌های مذکور، هنوز آثار لکه‌ها قابل‌مشاهده بود، می‌توانید از لکه‌برهای مخصوص گاز استفاده کنید.

تولیدکنندگان هریک از این لکه‌برها، فرمول و شیوهٔ خاصی برای تولید محصولات‌شان دارند؛ به همین خاطر ممکن است طریقهٔ استفادهٔ صحیح هر کدام از شوینده‌ها با دیگری متفاوت باشد. توصیه می‌شود که قبل از مصرف، راهنمای استفاده از محصول را به‌دقت مطالعه کنید.

البته در بیشتر موارد، روش استفاده به این صورت است که کمی از لکه‌بر را روی سطح گاز اسپری می‌کنید و سپس آن را با پارچه یا اسفنج نم‌دار پاک می‌کنید.

تضمین کار با کیفیت همراه با اعزام نظافتچی خانم یا نظافتچی آقا در ساعت و روز انتخابی شما با بهترین تعرفه و قیمت در شرکت خدمات نظافتی آبانوین

نظرات و دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آیا سوالی دارید؟